Czy gadżety reklamowe można "wrzucić" w koszty firmy?
Posted by     10/23/2020 13:37:07    0
Czy gadżety reklamowe można "wrzucić" w koszty firmy?

Od księgowości nie ucieknie żadne przedsiębiorstwo. Rejestracja zysków i kosztów jest obowiązkiem każdej firmy. Prowadzenie odpowiedniej formy rachunkowości zależy już od rodzaju działalności. Jednak każdej organizacji zależy na tym, aby wydatki wliczać w koszty prowadzenia firmy. Jak wygląda to w przypadku gadżetów reklamowych – czy można uznać je za nakład pieniężny poniesiony w ramach działalności przedsiębiorstwa?

Gadżety jako wydatek związany z marketingiem

Marketing to istotny element prowadzenia firmy – nie bez powodu mówi się, że reklama jest dźwignią handlu. Gadżety reklamowe to jedne z najbardziej skutecznych metod promocji. Znaczna część przedsiębiorców wskazuje na to, że prezenty firmowe przyciągają dużą część ich klienteli. Wydatek związany z zakupem materiałów przeznaczonych do reklamy można wliczyć w koszty prowadzenia działalności, a dokładniej w koszty przychodu. Pod tym mianem kryją się wszelkie sumy wydane na rozwój swojej działalności gospodarczej albo zabezpieczenie źródła przychodu. Przychód po odjęciu kosztów daje dochód, czyli rzeczywisty zarobek danej organizacji, na podstawie którego szacowany jest podatek dochodowy. Zatem im wyższe są koszty, tym mniejsza jest kwota do zapłacenia fiskusowi.

Czy wszystkie upominki można wliczyć w koszty?

Za materiały reklamowe uznaje się przede wszystkim artykuły z logiem firmy – w przypadku gadżetów odpowiednie oznakowanie to podstawa. Odbiorcy muszą wiedzieć, od kogo otrzymali dany upominek, inaczej promocja może być nieskuteczna. Istotne jest nie tylko umieszczenie znaku firmowego, ale również charakter upominków oraz okazja ich wręczenia. Za materiały reklamowe można uznać wszelkie podarki wręczane indywidualnie lub masowo, które mają zwiększyć zasięg odbiorców firmy. Istnieją jednak prezenty, które nie mogą zostać wliczone w koszty uzyskania przychodu. Mowa tutaj o tzw. upominkach reprezentacyjnych, których wartość jest znacznie wyższa niż w przypadku długopisu czy notesu. Uzasadnienie znajduje się w art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o CIT. Obdarowywane osoby nie są zobowiązane do odprowadzenia podatku od otrzymanego prezentu pod warunkiem, że jego wartość nie przekracza 200 złotych.

Co z VAT-em?

Od gadżetów reklamowych, które podlegają odliczeniu w związku z kosztami prowadzenia firmy, można także odliczyć VAT. Dotyczy to jednak tylko tych artykułów, które przyczyniają się do rozpowszechnienia wizerunku przedsiębiorstwa, czyli na przykład upominki wręczane masowo.