Czym różni się pamięć USB 3.0 od 2.0?
Posted by     12/04/2019 11:27:39    0 Comments
Czym różni się pamięć USB 3.0 od 2.0?

Komputery ewoluują z dnia na dzień. Nie inaczej jest w przypadku przenośnej pamięci, czyli USB, która do dzisiaj doczekała się kilku interfejsów – 1.1, 2.0 oraz najnowszego, czyli 3.0. Czym różnią się od siebie te dwie ostatnie wersje?

Dlaczego ulepszenie interfejsu było konieczne?

Aparaty i kamery robią zdjęcia i filmy w coraz wyższej rozdzielczości. Dzięki temu obraz odznacza się lepszą jakością, jednak wraz z tym rośnie rozmiar plików. Interfejs musiał zostać również udoskonalony, jako że to właśnie ta część odpowiada za prędkość przesyłania danych z urządzenia na USB i na odwrót.

USB 2.0 a USB 3.0

Interfejs 3.0 pojawił się już w 2008 roku, dlatego dzisiaj większość komputerów jest wyposażona w tego typu złączę. Można jednak oczywiście dalej spotkać urządzenia wyposażone w magistralę 2.0. Zgodnie ze specyfikacją ten rodzaj USB osiąga maksymalną prędkość w wysokości 60 MB/s (high speed). W rzeczywistości ta wartość zależy od modelu urządzenia. Dużym ograniczeniem jest fakt, że ten interfejs działa jedynie w trybie half duplex. Oznacza to, że w tym samym czasie dane mogą być przesyłane z urządzenia do komputera albo na odwrót, nigdy natomiast w dwóch kierunkach. Z upływem czasu możliwości standardu okazywały się coraz mniej wystarczające. Dlatego już kilka lat później zadebiutował zupełnie nowy interfejs, czyli USB 3.0. w tym przypadku przepustowość wynosi już 5 Gb/s (super speed). Pracuje w trybie full duplex, a więc umożliwia jednoczesne przesyłanie i odbieranie danych. Magistrala typu 2.0 nadaje się głównie do podłączania urządzeń peryferyjnych jak myszka czy klawiatura. Natomiast złączę 3.0 o wiele lepiej użyć do ładowania urządzeń. Warto przy tym pamiętać, że jeżeli do magistrali 3.0 zostanie podłączona pamięć 2., to możliwości portu będą zgodne ze starszą wersją. W kolejnych latach powstały kolejne wersje portu 3.0, takie jak 3.1 czy 3.2. Obecnie trwają pracę nad typem 4.0.

Którego pendrive'a wybrać?

Jako że większość użytkowników ma w swoim domu urządzenia wyposażone w port USB typu 3.0, to właśnie najnowsza wersja złącza będzie najlepszym wyborem. Szybkość przesyłania danych jest ważna zwłaszcza dla osób, które często przenoszą duże pliki z jednego urządzenia na inne. Pamięć USB 3.0 pozwala przesłać ten sam plik nawet kilka razy szybciej niż urządzenie w wersji 2.0. Warto zdecydować się na pendrive'a najnowszej generacji, zwłaszcza jeśli ma posłużyć jako prezent dla klientów. Pomimo jego wyższej ceny, należy mieć na uwadze to, że zadowolenie klientów wzrośnie. Tego typu modele dostępne są w naszym sklepie - https://goodgifts.eu/pl/154-pendrive.

Comments

Log in or register to post comments